فن بیان

فن بیان

فن بیان

برخلاف تصور بسیاری از مردم، فن بیان و مهارت خوب صحبت کردن تنها مخصوص سخنرانان و مجریان نیست بلکه در زندگی روزمره انسانها میتواند بسیار کمککننده باشد. صحبت کردن به عنوان اولین وسیله ارتباطی انسانها، میتواند نفوذ بسیاری روی افراد بگذارد و آینده شغلی، اجتماعی و خانوادگی افراد را تحت تاثیر قرار دهد. در واقع نیاز به آموزش فن بیان تنها برای زمانی نیست که میخواهید در جمعی بزرگ سخنرانی کنید، بلکه نیاز به آن در همصحبتیهای ساده روزمره با اعضای خانواده و دوستانتان نیز احساس میشود. با مراجعه به سایت مریم مبارکی میتوانید از دورهها و سرفصلهای مهارت فن بیان آگاهی پیدا کنید.

فن بیان چیست؟

فن بیان را به طور ساده به کار بردن کلمات درست در جای درست تعریف میکنند. در فن بیان باید محتوای ارزشمند و مفید را با رعایت تکنیکهای صحیح کلامی به کار ببرید تا بتوانید بیشترین نفوذ را در مخاطب داشته باشید. فن بیان همیشه به همراه رسایی بیان و به کار بردن درست و مناسب تن صدا مطرح میشود. در فن بیان لازم است تا منظور خود را به بهترین شیوه و شکل به مخاطب انتقال دهید.

اهمیت فن بیان

اهمیت فن بیان

ارتباط و سخن گفتن یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین روشها برای پیشرفت شغل، اجتماعی و شخصیتی است. تمامی انسانها از ابتدای تولد شیوه سخن گفتن را میآموزند و در طول زندگی، آن را به کار میبرند. اما آیا تمامی انسانها توانایی استفاده صحیح از این مهارت را دارند؟ آیا تمامی افراد قدرت به کارگیری صحیح این نعمت خدادادی را به گونهای که در ذهن و قلب مردم نفوذ کند، دارند؟ زندگی انسانها در واقع از ارتباط با دیگر افراد تشکیل شده است. در این ارتباط، افرادی که دارای فن بیان خوبی نسبت به دیگران هستند میتوانند تاثیر مثبتی روی افراد بگذراند و زندگی خود را به شیوه دلخواه رقم بزنند.

سخن گفتن به عنوان اولین ابزار انسانها در برقراری ارتباطات، نشاندهنده شخصیت و نگرش انسان است. فن بیان به انسانها کمک میکند تا بتوانند به راحتی نظرات خود را بیان کنند و در عین احترام به دفاع از آنها بپردازند. مجهز بودن به فن بیان به انسان کمک میکند تا احساسات خود و دیگران را راحتتر بیان کنند و به دور از بیاحترامی یا سوء تفاهم به بیان خواستههای خود بپردازند. در ادامه به بررسی برخی از موارد اهمیت فن بیان اشاره میکنیم:

با فن بیان جذاب تر باشید

افراد قابل احترام و محبوب معمولا دارای فن بیان قوی هستند و میتوانند با احترام نظرات خود را به خوبی بیان کنند. سخن گفتن، تاثیر بسیاری در روابط انسانی دارد. شما با سخن خود میتوانید امید را به زندگی دیگر افراد تزریق کنید و حتی شخصی را به زندگی برگردانید. به زندگی روزمره خود اگر نگاه بیندازید در مییابید که افراد به طور معمول به کسانی که سخن خود را جذابتر و گیراتر بیان میکنند تمایل پیدا میکنند. بنابراین با آموختن فن بیان میتوانید خود را به فردی جذاب و محبوب تبدیل کنید.

شخصیت هر کس را در آینه کلامش میتوان شناخت

طبق نظر روانشناسان، انسانها در مواجه با فردی که به تازگی با آن رو به رو شدهاند، حرفها و حرکات آن شخص را نشاندهنده شخصیت فرد تلقی میکنند. افراد هنگامی که میخواهند شناخت بیشتری از شخصیت افراد کسب کنند، سعی میکنند تا مدت زمان بیشتری را با او همکلام شوند. بنابراین تسلط به فن بیان میتواند در شروع روابط نقشی تعیینکننده داشته باشد. به عبارت دیگر اگر میخواهید افراد را در برخورد اول تحت تاثیر شخصیت خود قرار دهید، باید خوب صحبت کردن یا همان فن بیان را به خوبی به کار ببرید.

سه رکن اصلی فن بیان

سه رکن اصلی فن بیان

فن بیان و مهارت سخن گفتن از سه رکن اصلی، چه زمانی صحبت کنیم، چگونه صحبت کنیم و چه کلماتی را به کار ببریم، تشکیل می‌شود. با یادگیری این سه رکن می‌توانید به خوبی سخنان خود را مطرح کنید. در ادامه به بررسی این سه رکن می‌پردازیم:

چه زمانی صحبت کنیم؟

اولین و مهم‌ترین نکته‌ای که باید در سخن گفتن به آن توجه کنیم این است که چه زمانی صحبت کنیم؟ وقت شناسی در سخن گفتن از مواردی است که باعث می‌شود شما به هوشمندی شناخته شوید و مورد توجه افراد قرار بگیرید. فن بیان به شما می‌آموزد که گاهی اوقات سکوت کردن نیز خود نوعی بیان نظر است و می‌تواند روی افراد تاثیرگذار باشد. لازم است در موقعیت‌ها و شرایط مختلف، ابتدا موقعیت را به خوبی بسنجید و سپس متناسب با آن سخن بگویید یا سکوت کنید. در واقع یکی از مواردی که در فن بیان می‌آموزید این است که چه زمانی صحبت کنیم و چه زمانی سکوت را ترجیح دهیم.

چگونه صحبت کنیم؟

لحن کلام یا چگونه صحبت کردن می‌تواند تاثیر زیادی روی فرد مقابل شما بگذارد. با انتخاب لحن درست می‌توانید صحبتی خاص را به معانی مختلف بیان کنید و به این وسیله از سوء تفاهم جلوگیری کنید. استفاده از لحن مناسب این امکان را به شما می‌دهد تا منظور و مفهوم کلام خود را به بهترین حالت به افراد منتقل کنید. لحن مناسب از به وجود آمدن چندگانگی در برداشت مفاهیم جلوگیری می‌کند و به این ترتیب منظور شما را به طور کامل و دقیق انتقال می‌دهد.

چه کلماتی را به کار ببریم؟

استفاده از کلمات مناسب، نظر مخاطب را بیشتر به شما جلب می‌کند. عده‌ای فکر می‌کنند استفاده از کلمات زیاد و پیچیده باعث می‌شود فن بیان قوی‌تری داشته باشند و افراد بیشتری را به خود جذب کنند. اما تجربه ثابت کرده است که استفاده از کلمات مناسب با سطح مخاطب می‌تواند در برقراری ارتباط بسیار موثر باشد. با فراگیری فن بیان به این مهارت دست می‌یابید که در هر موقعیتی از بهترین کلمات به درست‌ترین شکل استفاده کنید.

سخن پایانی

فراگیری مهارت فن بیان در زندگی روزمره انسان‌ها بسیار موثر است و می‌تواند در لحظات حساس زندگی نقشی تعیین‌کننده داشته باشد. دکتر مریم مبارکی، مربی فن بیان و مهارت‌های ارتباطی و از اساتید به نام در حوزه فن بیان هستند که با سابقه درخشان در حوزه تدریس مهارت‌های غیرکلامی و فن بیان، راهنمای بسیاری از افراد بوده‌اند. با مراجعه به سایت دکتر مریم مبارکی می‌توانید از دوره‌ها و فصل‌های مهارت فن بیان اطلاع کسب کنید.

منبع : maryammobaraki.com